Каталог товарів
Вам передзвонити?

Як утилізувати люмінесцентну лампу

 1. Конструкція люмінесцентних ламп
 2. Небезпека ртуті
 3. Проблема утилізації ртутних ламп
 4. Різні види ламп
 5. Способи переробки

Конструкція люмінесцентних ламп

На сьогодні енергозберігаючі джерела світла майже повністю витіснили традиційні лампи розжарювання. У них набагато менше енергоспоживання, мають більш приємний і комфортний світловий спектр. Одним із значних мінусів є наявність ртуті в складі конструкції.

Люмінесцентна лампа або популярна назва "лампа денного світла", складається зі скляної трубки, яка заповнена люмінофором, двох електродів на кінцях колби, суміші інертного газу і парів ртуті. Світіння пучка відбувається в результаті проходження дугового розряду в парах ртуті. Даний вид світла спочатку ультрафіолетовий. Завдяки люмінофору, який нанесений на внутрішню поверхню колби, світло перетворюється у видимий спектр. Відтінок світла визначає наявність ортофосфата цинку-кальцію або галофосфата кальцію в складі.

Небезпека ртуті

Пари, які утворюються під час розбивання ртутної лампи, дуже токсичні і завдають шкоди людям і навколишньому середовищу. Вміст ртуті навіть в одній лампі може перевищувати мінімально допустимі норми в приміщенні в 30 разів! 1 грам ртуті, який потрапив в зовнішнє середовище, може забруднити 3,3млн м3 повітря або 200 тис. м3 води. Особливістю є те, що в лампі ртуть знаходиться в дуже дрібнодисперсному стані. Площа зіткнення кульок ртуті з молекулами повітря становитиме близько 5000 см2. Отруєння ртуттю та її сумішами з люмінофором може викликати цілий ряд захворювань органів людини В організмі пари металу накопичуються і атакують центральну нервову систему, нирки, легені, печінку. Особливо важко отруєння ртуттю переносять діти. Потрапляючи на звалище, а потім в підземні води, люмінофор, який містить залишки ртуті, перетворюється в більш небезпечне стійке з'єднання - метил-ртуть.

Проблема утилізації ртутних ламп

Довгий час проблемам переробки і зберігання, на перший погляд таких дрібниць як ртутна лампа, не надавали значення. Вони зазвичай викидалися зі звичайними побутовими відходами, розбивалися. Проблема утилізації полягає в тому, що краще здавати не поодинокими виробами, а в великій кількості. Між контрагентом і замовником укладається договір за надання послуг утилізації. Але ця послуга платна і з тому багато організацій, що не переймаються забрудненням зовнішнього середовища, просто викидають ртутні лампи на сміття, що б не обтяжувати себе оформленням документації.

Хоча лампа є перспективною сировиною для утилізації або вторинної переробки. Колба і цоколь виконані з надійного і якісного скла, електронний модуль, який входить в комплект також можна реставрувати або утилізувати. Як правильно утилізувати люмінесцентні лампи знають багато компаній, профіль діяльності яких саме переробка даного виду освітлення, але лампи потрібно доставити на територію переробного комплексу. А це час і гроші. Існує список відповідних організацій, проте прозоро і зрозуміло працюють далеко не всі.

Приватні особи, які використовують даний вид освітлення, можуть безкоштовно здавати лампи в окремі контейнери згідно законодавства України, які організовують волонтери або сумлінні власники магазинів, тому що екологічні організації беруть плату за утилізацію.

Проблема утилізації для юридичних осіб або індивідуальних підприємців трохи інша. Якщо приватні особи за бажанням можуть здавати чи не здавати, то юридичні зобов'язані здавати лампи на переробку. Підприємства надають на вимогу держави акт передачі даних відходів на переробку і зберігання ліцензованим організаціям та несуть відповідальність. На жаль, законодавство України вимагає окремі ліцензії на транспортування, зберігання і утилізацію ртутних і інших небезпечних відходів. Багатьом компаніям просто невигідно відкривати таку діяльність і їх кількість обмежена.

І хоча термін служби даного типу освітлення досить великий, але все одно виникає проблема як утилізувати люмінесцентні лампи.

У конструкції люмінесцентних ламп міститься від 3 до 25 мг ртуті в залежності від розміру і типу. На перший погляд це зовсім мало, але якщо порахувати кількість викидів відпрацьованих ламп (близько 20 млн), тоді щорічно на сміттєвих могильниках перебуває до 500 кг небезпечної ртуті! Вона за класифікацією знаходиться в 1-му класі токсичних відходів як надзвичайно небезпечна. Виходячи з цього потрібно організувати специфічні особливі умови тимчасового зберігання і подальшої переробки. Ртутні відходи, згідно норм, перед утилізацією повинні зберігатися в закритих приміщеннях в герметичних контейнерах де потрібно обмежити доступ сторонніх осіб.

Якщо неправильно утилізувати ртутні лампи, то може дуже негативно позначитися на великій кількості людей. Заборонено розміщувати відходи від люмінесцентних ламп на загальних смітниках твердих побутових відходів, для цього існують в розпорядженні ліцензованих організацій по переробці окремі склади і виробничі потужності для утилізації. Часто зустрічаються коробки з використаними згорілими лампами біля водойм. Це надзвичайно небезпечно, так як ртуть потрапляє в воду, отруює флору і фауну, а як наслідок потрапляє до ґрунтових вод, що призводить до її забруднення.

Микола Селезньов

Експерт інтернет магазину «РЕС.юа»

Як відбувається утилізація люмінесцентних ламп:

Відповідно до класифікатора ДК 005-96 (застосовується для відходів), відпрацьовані лампи відносяться до відходів, які потрібно сортувати та збирати окремо. Зберігання та видалення ламп здійснюється відповідно до норм екологічної безпеки.

На переробних підприємствах зазвичай приймаються різні види ламп:

 • Ртутні кварцові
 • Люмінесцентні;
 • Енергозберігаючі;
 • Ртутовмісні люмінесцентні;
 • Бактерицидні;
 • Дугові натрієві
 • Лампи солярію (ультрафіолетові).

Способи переробки:

 1. Вібро-механічний метод полягає в механічному розділенні компонентів після подрібнення. Лампи спочатку дробляться в спеціальній закритій дробарці - демеркурізаторі. Потім складові поділяються за категоріями (скло, люмінофор, металевий цоколь). Так як ртуть при нормальних умовах випаровується, то її пари відводяться і поглинаються активованим вугіллям. Після цього чисте повітря викидається в навколишнє середовище.
 2. Термо-вакуумний метод. У цьому випадку можливе повторне використання ртуті після обробки. Лампи також, як і в попередньому випадку, дробляться в дробарці, далі бій обпалюється при температурі 400 градусів 60 хвилин. Після цього чисті ртутні пари потрапляють в конденсатор з рідким азотом, де виморожуються і конденсуються в ємність в рідкому стані.
 3. Гідрометалургійний метод. Процес очищення полягає в тому, що роздроблені вироби піддаються дії демеркурізаторів, в наслідок чого відбувається перехід ртуті в важкорозчинні сполуки. В даному випадку передбачається багаторазова промивка ртутних відходів розчинами. Це є недолік даного методу, так як потрібно надалі ретельно очищати промивну воду, а для цього потрібні дорогі установки.

На сьогодні майже всі люмінесцентні лампи зняті з виробництва. На заміну прийшли лампи світлодіодні LED. У конструкції нових ламп немає шкідливих речовин. Варто відзначити - лід лампи в рази вигідніше застарілих освітлювальних приладів: екологічність, велика яскравість з мінімальними витратами електроенергії, і довгим терміном служби.

Коментарі
Схожі статті
02.09.2016
Як вибрати лампи світлодіодні
Як вибрати лампи світлодіодні
Технологія виготовлення лампочок розжарювання прослужила людям більше ста років. За характеристиками, від такої лампи тепла було більше, ніж світла. Через таку неекономічність все більше людей переходять на більш вигідне енергозберігаюче освітлення. ..
21.07.2023
Яку шкоду приносять неутилізовані використані батарейки та лампи
Яку шкоду приносять неутилізовані використані батарейки та лампи
До цих пір в Україні використані батарейки та люмінесцентні лампи просто викидаються на звалища побутових відходів. Яку шкоду можуть принести не утилізовані використані батарейки, викинуті на смітник і в подальшому потрапивши в землю?..
28.07.2023
Переваги світлодіодних ламп
Переваги світлодіодних ламп
Світлодіодне освітлення, здобуло популярність серед простих споживачів нещодавно. Все частіше люди почали цікавитись цим інноваційним освітленням, але що ж призводить до виникнення такого бажання купити світлодіодні лампи.....