Каталог товарів
Вам передзвонити?

Як вибрати автоматичні вимикачі

  1. Номінальний струм
  2. Клас автомата
  3. Відключаюча здатність
  4. Розрахунок автоматичного вимикача


Автоматичний вимикач - це пристрій, що забезпечує захист електропроводки і споживачів (електричних приладів) від коротких замикань і перевантаження електромережі. Побутує помилкова думка, що автоматичний вимикач забезпечує захист електроприладів від неполадок в мережі. Це нісенітниця! Швидше навпаки, автоматичний вимикач захищає проводку від самих споживачів, адже перевантаження електромережі створюють самі споживачі.

У кожного автоматичного вимикача є свої технічні характеристики, але щоб зробити правильний вибір автоматичного вимикача, потрібно розуміти і враховувати всього три: це номінальний струм, клас автомата і відключаюча здатність. Розберемо їх по порядку.


Номінальний струм

Номінальний струм In - це сила струму, яку може пропустити через себе автомат.

При перевищенні номінального струму відбувається розмикання контактів автоматичного вимикача, внаслідок чого знеструмлюється ділянка ланцюга. За стандартами, відключення автоматичного вимикача повинне відбуватися при силі струму в 145% від номінального. Найпоширеніші автомати з номінальним струмом у 6; 10; 16; 20; 25; 32; 40; 50; 63 А.


Клас автомата

Це короткочасне значення сили струму, при якому автомат не спрацьовує.

Що це значить? Існує таке поняття, як пусковий струм. Пусковий струм - це струм, який короткочасно споживає електроприлад при запуску. Пусковий струм може у багато разів перевершувати номінальний струм приладу. Наприклад, при включенні лампочки в 60 Вт, створюється пусковий струм в 10-12 разів більше від робочого. Це означає, що протягом декількох секунд лампочка буде споживати не 0.27 А, а 2.7-3.3 А. Для того щоб компенсувати пускові струми і використовуються класи автоматів.

Микола Селезньов

Експерт інтернет магазину «РЕС.юа»

Для компенсації пусковий струм використовують такі класи автоматів:

"клас B (пусковий струм у 3-5 разів вищий від робочого, номінального)

клас C (пусковий струм у 5-10 разів вищий від робочого, номінального)

клас D (пусковий струм у 10-50 разів вищий від робочого, номінального)

Для звичайних житлових чи комерційних приміщень оптимальним є клас С."

Відключаюча здатність

Являє собою граничне значення струму короткого замикання, яке може витримати автоматичний вимикач без втрати працездатності. На нашому ринку розповсюджені автоматичні вимикачі з відключаючою здатністю в 4,5 кА (кілоампер). Але в Європі такі автомати до встановлення заборонені, там вони повинні бути мінімум в 6 кА. Якщо подивитися на практиці, то цілком вистачає і 4,5 кА, так як в побуті струм короткого замикання рідко перевищує 1 кА. Якщо хочете відповідності стандартам, то вибирайте автомат на 6 кА і більше, якщо хочете поекономніше, то автомат на 4,5 кА - саме те.


Розрахунок автоматичного вимикача

Розрахунок автомата по силі струму. Першим кроком, потрібно підрахувати загальну потужність, яку потрібно повісити на автомат. Для цього підсумовуємо потужність кожного електроприладу. Наприклад, потрібно розрахувати автомат на житлову кімнату в квартирі. У кімнаті знаходиться комп'ютер (300 Вт), телевізор (50 Вт), обігрівач (2000 Вт), 3 лампочки (180 Вт) і ще періодично буде включатися пилосмок (1500 Вт). Додаємо всі ці потужності і отримуємо 4030 Вт.

Другим кроком розраховуємо силу струму за формулою I = P/U

P - загальна потужність

U - напруга в мережі

Розраховуємо I = 4030/220 = 18,31 А

Вибираємо автомат, округлюючи значення сили струму в більшу сторону. У нашому розрахунку це автоматичний вимикач на 20 А.

Коментарі
Схожі статті
11.07.2017
Автоматичні вимикачі: конструкція, маркування, основні параметри та таблиці вибору автоматів
Автоматичні вимикачі: конструкція, маркування, основні параметри та таблиці вибору автоматів
Перш ніж купувати автоматичний вимикач необхідно вивчити його технічні параметри і особливості кожної моделі, щоб не купити невиправдано дорогий апарат, з не відповідними показниками захисту...
02.06.2016
Як вибрати магнітний пускач
Як вибрати магнітний пускач
Магнітний пускач має в конструкції як контактор, так і реле захисту від струмів перевантаження, блок-контакти, кнопки «Start», «Stop». Можливі варіанти виконання в одному корпусі з автоматичним .....
04.07.2022
Що робити, якщо в мережі низька напруга
Що робити, якщо в мережі низька напруга
Низька напруга в мережі – найчастіша проблема в будинку. 160-180 вольт - цього недостатньо для більшості побутових приладів та ламп. Навіть найпростіші лампи розжарювання не загоряться при надто низькій напрузі, а лише «відмітять» нитку розжарювання ..